Tea Masters Cup Poland 2016 w Krakowie

Podczas Międzynarodowych Targów Herbaty i Kawy 10-12 maja 2016 r. – Tea & Coffee World Cup 2016, odbył się unikalny konkurs parzenia herbaty pod nazwą Tea Masters Cup™ (TMC) Poland.

Tea Masters Cup Poland 2016 w Krakowie
Tea Masters Cup Poland 2016 w Krakowie
Tea Masters Cup Poland 2016 w Krakowie

Turniej Tea Masters Cup Poland został zorganizowany przez Tea Masters Cup International z siedzibą w Hong Kongu we współpracy z marką RED SEAL TEA Europa. Oficjalnym sponsorem konkursu była firma Future Generation Company (FGC) z Wietnamu.

Na trzy dni hala Expo w Krakowie zamieniła się w pole bitwy w parzeniu i degustacji wyjątkowych herbat. W konkursie rywalizowało ponad 20 uczestników z całego kraju. Przeważająca część pochodziła jednak z południa Polski.

Polska tradycja herbaciana ma długą i bogatą historię. Nasz kraj jest czwartym w Europie i dziewiątym na świecie państwem pod względem konsumpcji herbaty. Według oficjalnych danych Euromonitoru Polacy spożywają średnio 1kg herbaty rocznie.

Tea Masters Cup Poland 2016 w Krakowie

Tea Masters Cup zorganizowany w Krakowie miał na celu nie tylko wyłonienie „najlepszego z najlepszych” w rytuale parzenia herbaty, ale również ukazał różnorodne podejścia do sposobu przygotowywania i parzenia herbat. Projekt Tea Masters Cup co roku staje się źródłem dodatkowej wiedzy o herbacie także dla amatorów stawiając za cel szerzenie kultury herbacianej.

Tea Masters Cup składa się z trzech części:

1. Parzenie Herbaty (Tea Preparation category) – podczas 15 minut uczestnik musi zaprezentować dwa napary: herbatę wylosowaną spośród próbek przygotowanych przez komisję oraz własną herbatę parzoną w indywidualny sposób.

2. Parowanie Herbaty (Tea Pairing category) – czyli umiejętność łączenia herbaty z lekką przekąską.

Uczestnik ma 10 minut na przygotowanie zestawu oraz 10 minut na przedstawienie herbacianej kompozycji sędziom.

3. Degustacja Herbaty (Tea Tasting category) – uczestnik pokazuje zdolność do rozpoznania smaków różnorodnych napojów herbacianych.

W skład Jury wchodzili międzynarodowi sędziowie, któremu przewodził Dennis Shumakov – prezes Rady Konsultacyjnej Tea Masters Cup oraz dyrektor promocji herbaty turkusowej.

Pozostali sędziowie to:

– Otto Koblass – współorganizator Tea Masters Cup Polska

– Yury Podusov – założyciel XCHAIRIGA, wspólorganizator Tea Master Cup Litwy oraz nauczyciel marki Red Seal Tea,

– Mariusz Zygmunt – z Czarki w Krakowie,

– David Chanturiya – kiper herbaciany,

– Tuan Doan Anh.

Zwycięzca Tea Masters Cup będzie reprezentować Polskę w zawodach na szczeblu międzynarodowym Tea Masters Cup International w Korei, gdzie powalczy o Tytuł Mistrza Świata 2016.